Zážitky a zkušenosti dobrovolníků EVS

Diskuse s dobrovolníky o Dobrovolnictví

Diskutovali dobrovolníci z Lucemburska, Holandska, Německa, Srbska, Itálie, Slovenska, Rumunska – záznam najdete zde

Postřehy dobrovolníků EVS z projektů 8D

 

That was great experience with all pieces of EVS. First times I had some problems but We could get over it with communication between me, my H.O and S.O. And Finaly I can say I satisfied with the tasks and activities. I gained a lot of technical skills during my EVS. I am sure all these things that I learned here, it will be very useful for my daily life. Because I tried many things about daily task here that I have never tried before. Also It was great experience for meeting people from different nations. I realized many difference and similarity between us. This is huge knowledge now. Before everything I have some people that I can easily say friends. This is biggest acquisition for me. For sure I recommend EVS to young people for sharing this huge experience.

Serkay

I have now a different view on my own country, our good sides, our bad sides, what patriotism means, in how far I identify myself with my country. Also I gained a new opinion about Europe. How close all the nations are actually together, how much more we have in common than everybody thinks. Then in the end it is about to look for the similiarities and things we share, not what divides us.

Larissa

My EVS not only that met my basic expectations, it went even further. I was pleasently surprised with overall impression i took from my EVS. Tasks and activities carried during my EVS were not only amusing, they were very useful. I think that many people could gain a lot in many ways from projects like this one was, so i hope in future there will be more of such actions, and i sincerely hope they would be more popularized. Generally, i believe it is waste for every young person not to go through this kind of project.

Senka

It is great opportunity to get a lot of experience, to get to know people from other cultures, learn more about their culutres, learn some new languages,travelling in all Europe, this is very important for people, who are not coming from European Union. To get new skills, which is possible use in the future. Life is unpredictiable, people are not aware of a lot of possibilities which might change their lives.

Nataša

I´m satisified with the activities carried out during my projects and for some aspects my expectations were surpassed. It was very interesting working and living with people from other country and it was interesting for me to see how different people can be able to cooperate for the same aim.

Alessandra

Chci být dobrovolníkem v Centru 8D

Chci být dobrovolníkem v zahraničí


Zanechte komentář

K přispívání je nutné být přihlášen.

Kraví hora lidem

Něco se chystá a bude to velké….

připravujeme projekt revitalizace areálu. Kraví hora lidem by se mohla změnit na multifunkční sportovní a relaxační centrum pro širokou veřejnost. Držte nám palce!

KRAVÍ HORA LIDEM

KRAVÍ HORA LIDEM je nový prostor v centru Brna s překrásným výhledem na Špilberk. Dosud toto místo spalo, ale tomu je nyní konec…
Rozhodli jsme se spojit síly a připravili projekt, který vám nabídne vše, co máte rádi na jednom místě.

Startujeme 6. října otvírací akcí, v rámci níž pro vás postavíme veřejně přístupné dětské hřiště. To ale nestačí! Nebudete se přece celý den jen dívat jak šroubujeme prolézačky… Je toho mnohem víc!

Přijde klaun Čiko a celý den bude bavit děti jeho Lepším světem. Ochutnáte také to nejlepší z moravského gastronebe a hvězdný výběr z malých pivovarů. Máte doma odpad, co by pro jiného mohl být poklad? Tak přineste něco na prodej na Dobrou Karmu – bleší trhy. 

RODIČing

 
Účastnili jsme se prvního ročníku RODIČing festivalu!
 
Festival se uskutečnil v sobotu 7. května 2016 od 9 do 20 hodin na BVV BRNO v Pavilonu A.
 
 

Projekt „Kraví hora lidem – lidé pro Kraví horu“

V sobotu 23. dubna 2016 proběhly v rámci oslav „Dne země“ také tři prezentace našeho projektu „Kraví hora lidem, lidé pro Kraví horu“.
 
Jak už jsme Vás dříve informovali, projekt „Kraví hora lidem – lidé pro Kraví horu“ je obecně prospěšný projekt zpřístupnění Kraví hory veřejnosti.

Den Země – Divočina na Kraví hoře

 
V sobotu 23. dubna 2016 jsme od 10 do 18 hodin s dalšími organizacemi v parku na Kraví hoře oslavili Den Země.
 
Letos to byla DIVOČINA!