Historický vývoj využití Kraví hory

Pastviny – vinice – vojsko – univerzitní kampus – jednotky SS – armáda ČSSR – dělostřelectvo – vojenská katedra -  návrhy soukromých vil – Vysoké učení technické – komerční pronájmy – rozpadající se budovy – areál uzavřen -  A co bude dál?

Fenomén Kraví hora

Na Kraví hoře objevíte plavecký stadion i stálou výstavu léčivých rostlin. Hvězdárnu s velkým planetáriem, stopy středověkého vodovodu, protiletecké kryty z dob druhé světové války, nejstarší horniny na území České republiky. Zajímavou květenu, dávno zapomenuté plány na stavbu obřího univerzitního kampusu, baseballové a házenkářské hřiště, tenisové kurty a tvůrčí dílny Centra 8D, otisky rozsáhlých cihelen, „provizorní“ baráky německých okupačních jednotek, dávné hospůdky, pozůstatky třicetileté války, nejmodernější informační dálnice… a řadu dalších a dalších zajímavostí. Kraví hora totiž není obyčejná. Je to fenomén.

Universitní kampus

Po vzniku samostatného Československa a založení Masarykovy univerzity se začala realizovat myšlenka rozsáhlého kampusu Masarykovy univerzity na východním svahu Kraví hory. Velkoryse pojatý návrh architekta Aloise Dryáka počítal s Akademickým náměstím ohraničeným budovami filozofické, právnické a přírodovědecké fakulty, ale i centrální knihovnou, budovou státní konzervatoře a rozšířenými prostorami Vysokého učení technického. Jako první začala v roce 1928 vznikat Právnická fakulta (položení základního kamene přihlížel i prezident Masaryk), další výstavba se však vlekla díky sporům o pozemky, rozdílným požadavkům obou vysokých škol a také hospodářské krizi. Poslední ránu Akademické čtvrti na Kraví hoře přivodila druhá světová válka. Budova Právnické fakulty, která je jediným torzem původních ambiciózních plánů, pak po čtyři desetiletí sloužila pro potřeby Vojenské akademie Antonína Zápotockého.

Baráky německé armády

Nakonec se ale oblast vyhrazená pro kampus Masarykovy univerzity „zastavění“ přeci jenom dočkala. Za druhé světové války zde vznikla celá řada „baráků“ pro německou vojenskou posádku, která pak docházela do Kaunicových studentských kolejí, baráky samozřejmě budovali sami vězni. Pamětníci mohou vyprávět nejen o zpěvu německých vojáků, podle kterého šlo zjistit, zda se bude popravovat, a nebo o nekonečném počítání výstřelů z malorážky. Jedna kulka byla pro jednoho zavražděného.

Československá lidová armáda, dělostřelectvo a tanky

Tzv. „likusáky“ se od padesátých let 20. století staly jedním z center „komunistické“ vojenské katedry, kterou do roku 1989 prošli všichni brněnští vysokoškolští studenti. (Areál nyní náleží Vysokému učení technickému a slouží především ke komerčním pronájmům soukromých firem.) Poválečná doba se nejdříve soustředila na obnovu poškozených budov. Ne však na dlouho. Někdejší Zemské vojenské velitelství („Rohlík“) se stalo sídlem Vojenské akademie Antonína Zápotockého. V dnešním areálu Vysokého učení technického – bývalých provizorních barácích německé armády na východním svahu Kraví hory – sídlila Československá lidová armáda, včetně dělostřelectva a tanků.

Zahrádky ve svých počátcích bývaly i jakýmsi společenským střediskem. Na bráně byla tabulka, kdy jsou veřejně přístupné, na prostranství ve střední části bylo pískoviště, houpačky, lavičky a dřevěný stánek s občerstvením. Daly se zde pronajmout tenisové kurty a návštěvníci si mohli kupovat nejrůznější zahrádkářské potřeby jako byl hnůj, stromky apod. V létě se zde pořádaly taneční zábavy s lampiony. Pro veřejnost se však definitivně uzavřely někdy v 50. letech dvacátého století a klíč pak dostali jen členové Svazu zahrádkářů.

Okolí Kraví hory tenkrát mělo i svého stálého strážníka, který chodil na pravidelné obchůzky a kterého obyvatelé dobře znali. Téměř zapomenutou vzpomínkou na tuto dobu jsou i zbytky Tomášského dvora, který měla jako poslední v pronájmu rodina ing. Podivínského. Před druhou světovou válkou odtud každý večer vyjížděl koňský povoz s konvemi mléka, které se rozváželo po okolních ulicích. Koně však v Tomášském dvoru zůstali – nyní zde sídlí jezdecký klub Tělovýchovné jednoty Moravan, jenž pořádá pravidelné závody v parkurovém skákání. Součástí je pískové závodiště a neobvyklé nejsou ani rekreační vyjížďky koní v parku Kraví hory.

Koupaliště, sportoviště, relaxace

Na jižní straně Kraví hory, kde byl roku 1975 dokončen svažitý Areál zdraví Tělovýchovné jednoty Moravská Slávia (projekt M. Kramoliš) se saunou, bazénem a slunečními loukami s nezaměnitelnými výhledy na Brno. Koupaliště bylo od roku 2001 rozsáhle rekonstruováno (ateliér D.R.N.H.) – v roce 2004 byl otevřen krytý bazén v podobě jednoduché budovy, s dřevěnou kostrou a skleněnou obvodovou zdí, doplněný vnějším areálem. Pro návštěvníky jsou nyní připraveny dva nerezové vnitřní bazény s kapacitou 165 lidí, které doplňuje řada vodních atrakcí, vířivka, parní komora a poněkud netradiční společné šatny. Venkovní prostory s jedním bazénem o délce 50 metrů pojmou za příznivého počasí až 2000 lidí, pro které je navíc připraven nádherný výhled na panorama jižní části města Brna, včetně pevnosti Špilberk a Žlutého kopce.
Tím ale sportovní nabídka Kraví hory rozhodně neskončila. V jižní části jejího vrcholu vznikla již v průběhu sedmdesátých let 20. století sportoviště Vysokého učení technického – nejdříve tenisové kurty, od roku 1972 softballové hřiště, které bylo v roce 1979 rozšířeno pro potřeby baseballu. Za Základní školou Úvoz byl v polovině osmdesátých let 20. století postaven školní zimní stadion, na kterém vyrostla celá řada významných hokejových hráčů i krasobruslařů.

V roce 1959 vznikl při Základní devítileté škole Lerchova Oddíl národní házené Draken Brno, který dnes představuje jedno z největších českých házenkářských uskupení. Zaměřuje se především na práci s mládeží ve dvou desítkách nejrůznějších družstev, dokonce se účastní druholigových soutěží.

Pod plaveckým areálem bylo zřízeno Středisko pro pěstování léčivých rostlin Masarykovy univerzity, kde se na ploše jednoho hektaru kultivují léčivé, toxické i aromatické rostliny, využívané pro pedagogické, výzkumné a zdravotně-výchovné účely. Již tradicí se přitom staly pravidelné výstavy.

Dávno zaniklou prachárnu se strážnicí a kantýnou na sklonku 19. století vystřídal skromný hostinec, který se na v devadesátých letech 20. století proměnil v „zaplivaný pajzl“ Monte Boo, naštěstí brzo přestavěný na lepší restauraci V-klub.

I přes veškeré změny tak Kraví hora zůstává i počátkem 21. století podivuhodnou oázou klidu v centru půlmilionového města. Tramvaj číslo čtyři vás sem z ulice České – stejně jako před sto roky – zaveze za pouhých deset minut. A davy v zimě sáňkujících dětí, rozkvetlé jarní louky, opalující se mládež v létě a desítky třepetajících se draků na podzim jsou toho po celý rok tím nejkrásnějším důkazem.

Informace o historii čerpány z www.kravihora.hvezdarna.cz

Zanechte komentář

K přispívání je nutné být přihlášen.

Koncert ticha …

Už se vám po nás muselo stýskat. Nebojte, stále tu jsme  Rok 2022 zahájíme trošku netradiční akcí. Vnímáme, že po vánočním a novoročním shonu je čas se na chvilku zastavit. Tímto vás srdečně zveme na Koncert ticha.

Za vznikem tohoto nápadu stojí úžasná Kniha ticha od spisovatele Josefa Formánka a inspirace francouzským filmem Nádherná zelená.

 

KDY: Ve čtvrtek 20.1. 2022 od 18 do 21 hod
KDE: v hlavním sále centra 8D z.s., Rybkova 23, objekt 30, 602 00 Brno

 

Co to obnáší?

 

Kraví hora lidem

Něco se chystá a bude to velké….

připravujeme projekt revitalizace areálu. Kraví hora lidem by se mohla změnit na multifunkční sportovní a relaxační centrum pro širokou veřejnost. Držte nám palce!

KRAVÍ HORA LIDEM

KRAVÍ HORA LIDEM je nový prostor v centru Brna s překrásným výhledem na Špilberk. Dosud toto místo spalo, ale tomu je nyní konec…
Rozhodli jsme se spojit síly a připravili projekt, který vám nabídne vše, co máte rádi na jednom místě.

Startujeme 6. října otvírací akcí, v rámci níž pro vás postavíme veřejně přístupné dětské hřiště. To ale nestačí! Nebudete se přece celý den jen dívat jak šroubujeme prolézačky… Je toho mnohem víc!

Přijde klaun Čiko a celý den bude bavit děti jeho Lepším světem. Ochutnáte také to nejlepší z moravského gastronebe a hvězdný výběr z malých pivovarů. Máte doma odpad, co by pro jiného mohl být poklad? Tak přineste něco na prodej na Dobrou Karmu – bleší trhy. 

RODIČing

 
Účastnili jsme se prvního ročníku RODIČing festivalu!
 
Festival se uskutečnil v sobotu 7. května 2016 od 9 do 20 hodin na BVV BRNO v Pavilonu A.
 
 

Projekt „Kraví hora lidem – lidé pro Kraví horu“

V sobotu 23. dubna 2016 proběhly v rámci oslav „Dne země“ také tři prezentace našeho projektu „Kraví hora lidem, lidé pro Kraví horu“.
 
Jak už jsme Vás dříve informovali, projekt „Kraví hora lidem – lidé pro Kraví horu“ je obecně prospěšný projekt zpřístupnění Kraví hory veřejnosti.

Poslední komentáře

Reference (ukázat)

Sdružení FILIA

logo_ciste_cz10V rámci doplňkových programů pro děti ze sdružení FILIA, dlouhodobě spolupracujeme s neziskovou organizací 8D o.s. . Klienti sdružení FILIA sem pravidelně dochází v doprovodu asistentů a účastní se tvůrčích a sportovních programů připravených pracovníky Centra 8D.

Odkazy

Doporučujeme

Podporují nás

Spolupracujeme